Adresa:
Obec Lubná
Lubná 48
270 36 Lubná
V tu dobu neměla Lubná ještě ani 100 popisných čísel. V čísle 13 bydlel od roku 1875 Josef Svoboda, který se sem přiženil z Řevničova. Tento rozumný mladý sedlák poznal, že by bylo třeba něco udělat proti požárům, které v té době nadělaly mnoho škod. Dozvěděl se, že v jeho rodišti již rok působil založený hasičský sbor. který přinášel první výsledky při likvidaci požárů. Domluvil se se svým sousedem Václavem Brešnajdrem z č.36 a šli společně na výzvědy do Pavlíkova, kde hasiči svůj sbor měli.
Na základě poznatků a získaných informací došlo v r. 1884 k založení hasičského sboru v naší obci. K zakládajícím členům patřili také tedejší majitel dolů v Hostokryjích a Brantě Čeněk Pochman z č. 43, v té době starosta obce, dále pak Melš Jan z č. 30, Matěj Šnajberk z č. 3, Václav Knor č. 20, František Hornof č. 14, Václav Hejda č. 21, Josef Vaň č. 42, Václav Bechyně č. 2, Václav Typolt č. 9, Antonín Hasal č. 22, František Jogl č. 52, Jan Jirásek č. 15 a František Petržela účetní. Kromě těchto členů bylo v té době 31 členů přispívajících, jejichž jména již neznáme.
Velitelem byl zvolen Josef Svoboda.
Na žádost členů zakoupila obec látku na uniformy, která v té době stála 86 zlatých. Pro srovnání: v té době stál metrický cent pšenice 8,75 zlatých.
Uniformy ušili bratři Matějkové. Za ušití těchto uniforem, jejich počet se neuvádí, bylo zaplaceno celkem 35 zlatých. Pak byla zakoupena výzbroj. Takto připraveným členům, kteří oblečeni do uniforem velmi působili na tehdejší občany, bylo rozhodnuto koupit stříkačku. Opět bylo třeba vyjít na zvědy do sousedních obcí a zjistit, co kde mají a jak jsou s tím spokojeni. Poté se obrátili na firmu Čermák z Teplic, která ruční stříkačky vyráběla. Její cena nebyla nijak malá a činila 1 100 zlatých. Pro srovnání v roce 1877 byla postavena zdejší škola, která stála 10 125 zlatých.
Třeba že stříkačka stála tolik peněz, projevila se na ní hned při prvním vyjetí značná závada. Naši hasiči vyjeli v plné parádě, ještě za jásotu a doprovodu kluků, k ohni v Senomatech, ale u sv. Jana se jim rozsypalo kolo. Socha sv. Jana Nepomuckého stála při spodní silnici, kde je dnes odbočka na RAKO III. K ohni pochopitelně již nedojeli. Po dohodě s firmou nechali u koláře Čeňka Jiráska čp. 55 zhotovit hned všechny čyři kola nová. Tak měli nejen kolář, ale i kovář výdělek.