Trpasličí planety
Ceres je největším objektem v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a je to jediná trpasličí planeta
nacházející se ve vnitřní sluneční soustavě. Byl to první člen pásu planetek, byl objeven v roce 1801. Když v roce 2015 k Ceres dorazila sonda Dawn (NASA) , stala se první trpasličí planetou, kterou prozkoumala kosmická sonda. Ceres, která byla po mnoho let zařazená mezi planetky, je o tolik větší, a tak odlišná od svých skalnatých sousedů, že byla vědci (IAU) v roce 2006 přeřazena mezi trpasličí planety. Ačkoli Ceres tvoří 25 % celkové hmotnosti Hlavního pásu planetek, přesto Pluto je 14krát hmotnější.
Eris Eris je jednou z největších známých trpasličích planet v naší sluneční soustavě. Je přibližně stejně velká jako Pluto, ale obíhá třikrát dále od Slunce. Po objevu 5.1.2005 z dat získaných 21.10.2003 během průzkumu vnější Sluneční soustavy na Palomarské observatoři Mikem Brownem byla pojmenovaná Xena. 14. 9.2006 Mezinárodní astronomická unie (IAU) oznámila, že trpasličí planeta známá jako Xena se bude jmenovat Eris, a její známý měsíc Dysnomia, který byl objeven na podzim roku 2005. V roce 2008 byla zařazena mezi plutoidy (tj. trpasličí planety jejichž oběžná dráha leží za dráhou planety Neptun). Průměrná vzdálenost od Slunce je asi 68 au, slunečnímu záření více než devět hodin trvá než se dostane ze Slunce na povrch Eris. Jeden její oblet kolem Slunce trvá 557 pozemských let. Jak Eris obíhá kolem Slunce, dokončí jednu rotaci každých 25,9 hodin, takže délka jejího dne je podobná té naší. Eris má s největší pravděpodobností skalnatý povrch podobný Plutu, povrchové teploty se pohybují od asi -217 °C do -243 °C.
Makemake je trpasličí planeta obíhající za drahou Neptunu, proto byla zařazena mezi plutoidy. Objevena byla 31. března 2005. Makemake je o něco menší než Pluto a je druhým nejjasnějším objektem v Kuiperově pásu při pohledu ze Země, zatímco Pluto je nejjasnější. Této trpasličí planetě trvá jeden oblet kolem Slunce asi 305 pozemských let. Makemake zaujímá důležité místo v historii studia sluneční soustavy, protože to byl jeden z objektů – spolu s Eris – jehož objev přiměl Mezinárodní astronomickou unii přehodnotit definici planety a vytvořit novou skupinu trpasličích planet. V roce 2016 zahlédl Hubbleův vesmírný dalekohled (NASA) malý tmavý měsíc obíhající kolem Makemake.
Haumea je trpasličí planeta - plutoid oválného tvaru. Je to jeden z nejrychleji rotujících objektů, což deformuje jeho tvar. Vše, co o Haumea víme, pochází z pozorování pozemními dalekohledy z celého světa. Objeven byl roku 2003. Průměrná vzdálenost od Slunce je 43 au, slunečnímu světlu překonat tuto tuto vzdálenost trvá 6 hodin. Jeden oběh kolem Slunce trvá 285 pozemských let. Haumea má dva známé měsíce: Namaka je vnitřní měsíc a Hi'iaka je vnější měsíc. Oba byly objeveny v roce 2005. Haumea je první známý objekt Kuiperova pásu, který má prstence, které byly objeveny v roce 2017 pozorováním přechodu trpasličí planety před hvězdou.Pluto – nejznámější trpasličí planeta